Az együttműködés nem lehetőség hanem kötelezettség
Az együttműködés nem lehetőség hanem kötelezettség
Érdemes komolyan venni az együttműködési kötelezettséget a békéltető testületi eljárásban, komoly bírság kiszabása a tét..
A vonatkozó szabályozás alapján a vállalkozások együttműködési kötelezettségének keretében köteles határidőn belül írásbeli válasziratot küldeni és a meghallgatáson személyesen, vagy egyezségkötésre felhatalmazott képviselő útján megjelenni. A jogszabály ez alól csak annyi könnyítést enged azoknak a vállalkozásoknak, akiknek székhelye, telephelye, fióktelepe a békéltető testület működési területén kívül helyezkedik el, hogy ha nem jelennek meg személyesen, akkor a fogyasztó igényével megegyező egyezségi ajánlatot kell írásban adniuk.
Nem befolyásolja az egyeüttműködési kötelezettséget, ha a fogyasztó panasza nem megalapozott, az elutasításra kerül egy meghallgatás keretében, ahol a vállalkozás nem jelent meg.
Gyakori az az eset, hogy a vállalkozás nem vesz tudomást a békéltető testület eljárásának megindulásáról, nem veszi át a küldeményeket, ugyanakkor ez a kézbesítési szabályok miatt nem fogja az eljárás folyatatását akadályozni.
Sajnos ezekben az esetekben mérlegelés nélkül a békéltető testület továbbítja a vállalkozás adatait a fogyasztóvédelmi hatóságnak, aki eljárást fog indítani minden esetben. Számos megyében az eddigi gyakorlat alapján a hatóság ezekben az eljárásokban legalább 50.000 Ft bírság összegre tett javaslatot, amely figyelembe véve a fogyasztói jogvita értékét, vagy éppen a békéltető eljáráson való megjelenés költségeit, a legtöbb esetben terhesebb volt.